Školní poradenské pracoviště

Od školního roku 2014/2015 máte možnost využívat služeb školního psychologa a školního speciálního pedagoga v prostorách školy. Školní psycholog a školní speciální pedagog jsou součástí školního poradenského pracoviště (společně s vedením školy, výchovným poradcem a školním metodikem prevence) a vykonávají činnosti zaměřené na odbornou podporu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami i všech ostatních žáků, kteří potřebují speciálně-pedagogickou a psychologickou podporu a péči založenou na krátkodobých či dlouhodobých podpůrných opatřeních. Dále pracují s klimatem třídních kolektivů, spolupracují se školním metodikem prevence v rámci preventivních aktivit školy.

Jejich služby mohou využít žáci, jejich rodiče a samozřejmě také pedagogové a pracovníci této školy. Školní speciální pedagog nabízí možnost učitelům, žákům a především jejich rodičům konzultovat některé problémy, které souvisí se speciálními vzdělávacími potřebami žáků, kteří potřebují speciálně pedagogickou podporu a péči založenou na krátkodobých či dlouhodobých podpůrných opatřeních.

Školní speciální pedagog a školní psycholog pracuje v těchto oblastech:

• vyhledává žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a zařazuje je do speciálně pedagogické a psychologické péče;

• vytyčuje hlavní problémy žáka, stanovuje individuální plán podpory;

• pracuje se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a se žáky nadanými individuálně i skupinově v rámci běžného vyučování;

• průběžně a dlouhodobě pečuje o žáky s neprospěchem a vytváří předpoklady pro jeho snižování, hledá optimální vzdělávací cesty;

• vyhodnocuje účinnost realizovaných intervenčních činností, dle potřeby navrhuje a realizuje úpravy;

• radí a pomáhá učitelům při aplikaci speciálně pedagogických aspektů vzdělávání do školních vzdělávacích programů;

• prohlubuje a zlepšuje spolupráci a komunikaci mezi školou a rodiči;

• integruje poradenské služby poskytované školou se službami specializovaných poradenských zařízení, zejm. PPP, SPC;

• spolupracuje s celým týmem Školního poradenského pracoviště (vedení školy, výchovný poradce, metodik prevence);

• diagnostikuje výukové a výchovné problémy žáků;

• zjišťuje sociální klima ve třídě;

• poskytuje krizovou intervenci a zpracování krize pro žáky, pedagogické pracovníky a zákonné zástupce;

• představuje efektivní techniky učení (pro žáky);

• koordinuje preventivní aktivity ve třídě, programů pro třídy apod.;

• podporuje spolupráci třídy a třídního učitele,

• pomáhá při volbě další vzdělávací cesty po ukončení ZŠ;

S čím se můžete na školního speciálního pedagoga a školního psychologa obrátit a co Vám může poskytnout: Děti/ žáci mohou školního psychologa a školního speciálního pedagoga vyhledat např. v situaci:

• obavy ze školního selhání;

• mají problémy s učením;

• se začleněním do třídního kolektivu;

• nedokáží se prezentovat před ostatními, zažívají nepříjemné pocity při ověřování znalostí;

Rodiče mohou se školním psychologem a školním speciálním pedagogem individuálně konzultovat:

• studijní a výchovné problémy dětí;

• použití metod reedukace specifických poruch učení a forem práce v domácím prostředí;

• individuální podporu talentovaného a mimořádně nadaného dítěte;

Ke školnímu psychologovi a školnímu speciálnímu pedagogovi se žáci dostávají na doporučení učitele, na žádost rodičů i na základě vlastního přání žáka. Školní speciální pedagog a školní psycholog pracuje s jednotlivými žáky či žákovskými skupinami. Rodič i žák musí být prokazatelně informováni o povaze, rozsahu, trvání, cílech a postupech nabízené poradenské služby, o všech předvídatelných rizicích a nevýhodách, které mohou z poskytované služby vyplynout, a o prospěchu, který je možné očekávat, i možných následcích, nebude-li poradenská služba poskytnuta. Při své práci se speciální pedagog řídí etickými normami své profese a je nezávislým odborníkem – není profesionálně podřízen ředitelství školy.

1 Konzultace pro rodiče Čtvrtek 12.00 h -13.30 h

Konkrétní termín a čas konzultace je třeba sjednat na základě telefonické či mailové domluvy.

Je možné se dohodnout i na jiném termínu a čase (úterý, čtvrtek, pátek).

Krizová intervence je poskytována ihned.

Služby ŠPP zajišťují:

Mgr. Karolina Homolová - školní speciální pedagog

Telefon školy: 607 095 070

Místnost č. 67 (družina p.Zaťkové): 8:00 – 12:30

Místnost č. 47 (hudebna 1.stupně): 13:00 – 15:00

___________________________________________________________________________

1 O svých činnostech vede písemnou dokumentaci v souladu se Zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů. Pro svoji práci musí mít ŠSP souhlas se svou činností na škole od zákonných zástupců všech žáků školy. Souhlasy jsou udělovány v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Pro obecné působení školního speciálního pedagoga podepisují všichni zákonní zástupci žáků školy tzv. generální souhlas s činností. Generální souhlas se projednává jednou ročně na třídních schůzkách. Podpisem dokumentu rodiče souhlasí, aby speciální pedagog působil na škole dle uvedené vyhlášky. Rozhodnou-li se rodiče, že souhlas nepodepíší, nemá školní speciální pedagog právo jejich dítěti své služby poskytovat. V případě, že bude po dohodě s dítětem, rodiči a třídním učitelem zahájena intenzivnější spolupráce, terapie či reedukace, musí si školní speciální pedagog či školní psycholog opatřit pro daného žáka individuální souhlas s činností.

Dokumenty ke stažení ve formátu PDF

Generální souhlas

Individuální souhlas